« Wróć

Rezerwujesz auto pierwszy raz? Wypożyczalnia samochodów podpowiada jak!

Szykujesz się do wyjazdu, potrzebujesz auto do przeprowadzki lub weekendowej roboty? Istnieje duża szansa, że sięgniesz po samochody do wypożyczenia z lokalnej firmy. Jeśli to Twój pierwszy raz i nie wiesz zbyt wiele, na jakich zasadach działa wypożyczalnia samochodów oraz czym charakteryzuje się rezerwacja auta, ten mini poradnik jest właśnie dla Ciebie!

Wynajem samochodów krótko skomentował dla nas specjalista reprezentujący wypożyczalnię samochodów Carson.Auto.pl z Kalisza.

 

Wypożyczalnia samochodów – jak zarezerwować auto, jak za nie zapłacić?

Zacznijmy od podstaw – samochody na wynajem udostępniane są wyłącznie osobom pełnoletnim, z ważnym dokumentem uprawniającym do jazdy. Wypożyczalnia samochodów może zastrzec sobie dodatkowe wymogi wynajmu aut, np. dla starszych i bardziej doświadczonych kierowców. Rezerwacja auta odbywa się bezpośrednio w biurze lub zdalnie, dzisiaj praktycznie każda wypożyczalnia samochodów przyjmie od nas zgłoszenie mailem lub telefonicznie. Jeśli jednak to nasz pierwszy raz – najlepiej osobiście pojawić się w biurze i porozmawiać z konsultantem. Dość ważne jest zapoznania się z regulaminem wypożyczalni i na bieżąco zadawanie pytań – wierzcie nam, niewiedza może sporo kosztować!

Płatność za samochód na wynajem można dokonać w formie gotówkowej przy odbiorze, jak i przelewem bankowym – w tym temacie krajowe wypożyczalnie samochodów są dość elastyczne. Warto jednak wiedzieć, że rezerwacja auta może wiązać się z uiszczeniem kaucji lub zaliczki, która nie zawsze jest zwrotna w sytuacji zrezygnowania. O to również warto dobrze dopytać.

 

Wypożyczalnia samochodów – praktyczne porady od Carson.Auto.pl

Zawsze pamiętajmy o pełnym baku paliwa, z reguły w takim stanie odbieramy samochody do wypożyczenia. Firma spodziewa się dostać pojazd z tym samym poziomem paliwa, w innym wypadku doliczy spory dodatek za tankowanie. Jest on niekorzystny i o wiele wyższy niż samodzielne tankowanie auta na pobliskiej stacji paliw. Tego typu gapiostwo sporo kosztuje. Polecamy wam również zwracać uwagę na wszelkie uszkodzenia samochodu podczas odbioru kluczyków – powinny znaleźć się one na piśmie. Chodzi o odpryski, wgniecenia, uszkodzenia tapicerki itp. Wypożyczalnia samochodów nie powinna mieć podstaw by oskarżyć nas o uszkodzenia, których nie wyrządziliśmy.

Dobrze zapoznajmy się z dodatkowymi kosztami w ramach najmu. Wypożyczalnia samochodów może policzyć sobie oprócz jednorazowej kaucji zwrotnej, także za dodatkowe wyposażenie, jak GPS czy fotelik dziecięcy. Niektóre wypożyczalnie aut stosują także limit kilometrów, czyli górną granicę przebiegu, po osiągnięciu której każdy dodatkowy kilometr jest płatny. W wypadku dalszych tras, np. wyjazdów urlopowych takie ograniczenie nie jest korzystne.

Jeśli planujemy jechać za granicę to wypożyczalnia aut powinna zostać o tym poinformowana. Do większości krajów, np. w strefie Schengen można bez trudu wjechać przy wykupieniu dodatkowego pakietu ubezpieczeniowego, są jednak kraje jak np. Ukraina, Mołdawia czy Chorwacja, do których zwykle nie zezwala się wjeżdżać wynajętym samochodem.

Masz pytania dotyczące wypożyczenia samochodu osobowego, dostawczego lub lawety?

Skontaktuj się z Carson.Auto.pl!