« Wróć

Sprawdź, czy spełniasz te warunki przed wypożyczeniem samochodu!

Wypożyczenie samochodu to bardzo korzystna opcja zarówno dla firm jak i dla klientów indywidualnych. Korzystając z takiej formy transportu mamy dużą dowolność i wszechstronność, to atut, gdyż dzisiejszym światem rządzi upływający czas. Płynność i komfort w poruszaniu się można więc sobie zapewnić wypożyczając samochód, lecz rodzi się pytanie czy każdy może z tego skorzystać? Na to inne pytanie odpowiada poniżej Wynajem samochodów Kalisz Carson Auto.

Wymogi prawne przy wypożyczaniu samochodu

To oczywiste, że chcąc podpisać umowę w wypożyczalni samochodu musimy okazać dokument tożsamości i tym samym potwierdzić pełnoletniość. Istotny jest również dokument upoważniający nas do prowadzenia pojazdu danej kategorii, czyli prawo jazdy. To punkt wyjścia, bez tego nie ma co nawet myśleć o wypożyczaniu samochodu.

Kolejnym ograniczeniem, na jakie natkniemy się podczas wypożyczania samochodu, może być także minimalny wiek najemcy, który zazwyczaj wynosi 21 lat. Dodatkowo osoba zainteresowana skorzystaniem z usług wypożyczalni aut musi mieć udokumentowane dwuletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów – czyli ważne od dwóch lat prawo jazdy kategorii B. W przypadku samochodów o większych gabarytach, minimalny wiek może wynosić 25 lat. Podobnie bywa, gdy jesteśmy zainteresowanie wypożyczeniem auta klasy premium.

Niektóre wypożyczalnie samochodów nakładają także górny limit wiekowy, który wynosi 65 lub 70 lat. Jest to zrozumiały zabieg, starsze osoby są podatne na choroby, w tym schorzenia układów ograniczające ruchy, a także poprawne widzenie. Również podejmowanie decyzji w warunkach ryzyka bywa wolniejsze u osób starszych.

Okazanie karty kredytowej podczas wypożyczania samochodu

Choć jest to czynność, na którą natykamy się zazwyczaj za granicą, to także w krajowych wypożyczalniach  często warunkiem koniecznym jest okazanie karty kredytowej. Podczas korzystania z pojazdu na karcie blokowana jest pewna suma pieniędzy jako zabezpieczenie dla najemcy. Jest to także sygnał, że osoba jest w pełni wypłacalna – skoro bank jest gotowy udzielić jej kredytu, to jest to dla wypożyczalni aut wystarczające poręczenie.

Co jeśli nie posiadamy karty kredytowej? Dobrze jest wcześniej przygotować się na taką ewentualność i korzystać z wypożyczalni samochodów, które mają kilka wariantów uiszczenia opłaty. W sieciowych firmach zajmujących się wypożyczaniem aut możliwe jest czasami skorzystanie z karty debetowej, ale tylko takiej, która posiada numer w formie wypukłej.

Wskazanie kraju, do którego podróżuje się wypożyczonym samochodem

Jeśli wypożyczamy samochód w Polsce z myślą o wyjeździe za granicę, to jest jeszcze jedna kwestia. Chodzi o to, by przed najmem zaznaczyć firmie, gdzie będziemy się udawać. Czasem wiąże się to z większymi opłatami, które związane są z ubezpieczeniem OC i AC na terenie Unii Europejskiej. W praktyce lepiej jest zainwestować w solidny pakiet ubezpieczenia, gdyż w trakcie podróży zagranicznej mamy komfort, że ewentualna awaria nie leży na naszej głowie. Wówczas zazwyczaj podstawiany jest dla nas pojazd zastępczy, jesteśmy odwożeni tymczasowo do hotelu lub ekipa pomaga w szybkim usunięciu usterki bez względu na to gdzie się akurat znajdujemy.