« Wróć

Kilka faktów, które warto znać przed wynajęciem samochodu w wypożyczalni

Planujesz wynająć auto w Polsce pierwszy raz? Proces ten nie jest tak banalny, jakby mogło się wydawać – przecież najmujemy obiekt, o dużej wartości. Obostrzenia przy wynajmowaniu samochodów są spore i dobrze jest zarówno wiedzieć za co przyjdzie nam zapłacić, jak i znać kruczki, które skrzętnie wykorzystują właściciele wypożyczalni samochodów, by ponaciągać nieco koszta tej usługi.

Sprawdź pełną ofertę samochodów: wypożyczalnia samochodów i lawet Kalisz

Stan wynajętego pojazdu przy odbiorze oraz przy zwrocie

Dokładne zapoznaj się ze stanem wynajmowanego samochodu. Dokonaj samodzielnych oględzin – czy auto nie posiada wgnieceń, zarysowań oraz czy wnętrze jest w pełni zgodne. Jeśli coś wychwycisz, zgłoś to pracownikowi firmy i zadbaj o to, by zostało to zawarte w protokole odbioru. Unikniesz ryzyka, że po zwrocie zostałbyś obciążony kosztami naprawy usterki, której nie wyrządziłeś.

Oddaj wynajety samochód do wypożyczalni z pełnym bakiem

To bardzo istotna sprawa. Dokładnie odnotuj stan paliwa w baku przed odjazdem z wypożyczalni. Gdy już będziesz nosić się z zamiarem oddania samochodu, skieruj sie do najbliższej stacji benzynowej i tam uzupełnij stan baku dokładnie o taką wartość, aby była ona zgodna ze stanem przed odbiorem.

Jeśli oddasz samochód z mniejszą ilością paliwa, koszta te zostaną uwzględnione podczas rozliczenia. Wówczas za litr paliwa oraz za koszta uzupełnienia baku zapłacisz znacznie więcej, niż wówczas, gdy zatankujesz samodzielnie.

Mandat w wynajętym samochodzie płacisz samodzielnie

To, że samochód nie jest zarejestrowany na najemce, nie znaczy, że jest on bezkarny. Jeśli przekroczysz prędkość i zostaniesz zarejestrowany przez fotoradar, będziesz obciążony mandatem oraz jego konsekwencjami. Mandat najpewniej zostanie przekierowany do wypożyczalni, która skontaktuje się z osobą wynajmującą samochód. W przypadku niewielkich mandatów, na przykład za brak biletu w strefie parkowania, wypożyczalnia ściąga z karty należność w sposób automatyczny.

Galeria zdjęć